גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
04-8343333

חריקת שיניים בקרב מבוגרים וילדים: הסברים ופתרונות

חריקת שיניים

למה מתרחשת תופעת חריקת השיניים בלילה והאם לדאוג במקרה של חריקת שיניים אצל ילדים?

חריקת שיניים,Bruxism , היא תופעה בלתי רצונית של פעילות שרירית במערכת הלעיסה, ממנה סובלים אחד ל-12 איש בקרב האוכלוסייה. למעשה, כאשר התופעה מתרחשת כל השרירים פעילים, החל מתנועת השיניים וכלה במפרקי הלסת ושרירי הלעיסה. הלסת התחתונה נעה ומתחככת בלסת העליונה, קדימה, אחורה או לצדדים, מה שיוצר את רעש החריקות, המאפיין את התופעה. 

האם חריקת שיניים מסוכנת לבריאות?

התופעה עלולה לגרום לשחיקת שיניים, שינוי צורה, נסיגת חניכיים, נזק למפרק הלסת ואף אובדן כושר לעיסה. במקרים מסויימים המצב יכול  להתדרדר לכדי נזק לעצב השן, לשברים בשיניים ואף לדלקת פרקים ניוונית של מפרקי הלסת. כתוצאה מחריקת שיניים עלולים להופיע סימפטומים נוספים, כגון כאבי ראש, אוזניים ולסת. 

איך לזהות חריקת שיניים בשינה?

חריקת שיניים היא תופעה נפוצה המתרחשת אצל רבים בשעות הלילה, בזמן השינה. כתוצאה מהלחץ המופעל על הלסת ייתכן ותתעוררו עם כאבי ראש, צוואר או כאבים באזור מפרק הלסת ולכן, אלו תופעות שצריכות לעורר חשד לקיומה של חריקת שיניים. במקרים כאלו מומלץ לפנות לרופא שיניים ולאבחן. סימן זיהוי מובהק יותר הוא רעש "החריקה" שנוצר עקב חיכוך השיניים, כך שבני הזוג יכולים לשמוע את התופעה מתרחשת ולדווח עליה. סימנים נוספים הם נסיגת חניכיים, כתוצאה משחיקת שכבת האמייל וגירוי בלחיים, כתוצאה מנשיכתם עקב ההידוק וגרימה לפצעים.

למה חריקת שיניים מתרחשת בלילה?

חריקת שיניים בשינה היא התופעה הנפוצה יותר אולם היא יכולה להתרחש גם בשעות היום. הסיבה לתופעה לא ידועה בוודאות אך ההשערות המדעיות הן שמדובר בתוצאה של לחץ נפשי או עקב הצורה המבנית של הלסת, למשל במקרה של חוסר התאמה בצורה המבנית, אשר הגוף פועל לתקן בכוחות עצמו. תיאוריה נוספת גורסת כי הסיבה לתופעה נעוצה בבעיה הקשורה למערכת העצבים וכן, זוהה קשר בין התופעה לבין אישיות אגרסיבית והיפראקטיביות. למעשה, כמעט כולם חורקים שיניים בלילה ובעיקר בשעות השינה המוקדמות, כאשר הלחץ המופעל על המפרקים הטמפורומנדיבולרים המחברים בין הלסתות, גדול פי 6 מהלחץ המופעל על מפרקים אלו בזמן לעיסה. אולם, יש לציין כי לא אצל כולם התופעה מתרחשת באותה עוצמה והיא יכולה גם להופיע באופן מתון ואף לחלוף מעצמה.

חריקת שיניים אצל ילדים

חריקת שיניים אצל ילדים היא תופעה נפוצה ועל אף שלא אחת היא עוברת עם הזמן וככל שהילדים גדלים, יש לבדוק ולעקוב אחריה. על פי ההערכות כ- 30 אחוז מהילדים סובלים מהתופעה וגם כאן יש השערות שונות לסיבות, המרכזיות שבהן הן תהליכי צמיחה והתפתחות המנשך, מתח נפשי, כאבי אוזניים או השפעות של קור ואי נוחות במהלך השינה. לכן, הרבה פעמים הטיפול בחריקת שיניים אצל ילדים קשור דווקא להדרכה באשר לאורח חייהם. למשל, יש לדאוג לתזונה נבונה, פעילות גופנית, חוגי העשרה וכל פעולה אשר משחררת את המתחים המצטברים במהלך היום. 

אילו פתרונות קיימים לטיפול בחריקת שיניים?

במידה ורופא השיניים יאבחן כי אתם סובלים מתופעת חריקת שיניים, הידוק יתר או נעילת לסתות, הוא יכול להמליץ לכם על התאמת סד לילה, הבנוי מאקרילן או סיליקון, שתפקידו למנוע את המגע בין השיניים. הסד לא מעלים את התופעה אלא מפחית נזקים. את הסד מכניסים לפה לפני השינה והוא למעשה מונע את החיכוך, שומר על מרווח של 2 מ"מ בין הלסתות ומאפשר את פתיחת הפה והרפיית השרירים. יש לבדוק את ההבדלים בין סד גמיש לסד קשיח אולם, מטופלים מדווחים שלאחר תקופת הסתגלות קצרה, שניהם אינם מורגשים. במידה ורופא השיניים אבחן כי מקור התופעה נובע בבעיות בתנועת שרירי הלסת, הוא ימליץ על טיפולים משלימים מתאימים, כגון פיזיותרפיה ואף על טיפול תרופתי להרפיית שירי הלסת.

עצה לדרך: על אף שחריקת שיניים פוחתת בגילאים מבוגרים יותר, גם מבוגרים סובלים ממנה וההמלצות למניעת התופעה הן להמנע מגורמי סיכון, ביניהם עישון, צריכת אלכוהול מוגברת ולחץ נפשי.