גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
04-8343333

השתלת שיניים ביום אחד: "עשרת הדיברות"

חלומו של מי שסובל מדלקות חוזרות או מי שאינו שבע רצון ממראה פיו, הוא ללחוץ על כפתור ולהחליף את שיניו לשיניים בריאות ויפות יותר, וכל זה ביום אחד. פנטזיה זו מהווה בסיס לפרסומים רבים המציפים את העיתונות, כלי התקשורת וכמובן האינטרנט ובהם מוכרים חלום של השתלת שיניים ביום אחד עבור המועמדים להשתלות.

המטופלים חסרי הידע, אינם מסוגלים לבחון ולשפוט מידת נכונות ההבטחות הנעשות ומפנים את השאלות לרופאיהם. הרופאים, בעלי הידע והניסיון, מושפעים מלחץ הציבור והשוק הדורשים פתרונות נוחים ומהירים. חברות דנטליות מסחריות מפעילות לחץ סמוי כדי לשווק את מוצריהן ומשקיעות משאבים רבים במחקר ובפיתוח, כי אכן מדובר בפלח שוק ענק של השתלת שיניים. לכן, מתבקש לעשות קצת סדר בנושא.

60 שניות על השתלת שיניים ביום אחד - ד"ר ברנרד דהן, מומחה לרפואת חניכיים


השתלות שיניים ביום אחד - מספר עובדות

השיטה הקונבנציונאלית השתלת שיניים נעשית ע"י התקנת שתלים דנטליים בלסת ומספר חודשים לאחר מכן, מבוצע השיקום הקבוע . מדובר בשיטה בטוחה אשר הוכיחה את עצמה מזה שלושים שנה, עם אחוזי הצלחה גבוהים מעל 95% מהמקרים. היא מבוססת על עקרון של הכירורגיה האורטופדית, בו השתל העשוי מטיטניום מוחדר בלסת ומוטמן מתחת לחניכיים למשך מספר חודשים כדי לעבור תהליך של "אוסאואינטגרציה" (חיבור ביולוגי הדוק בין תאי העצם לבין מתכת השתל).

השתל לא יהיה פעיל בכל תקופת התחברותו לעצם הלסת (בין 3-6 חודשים) ועל כך נדרש מתן פתרון של שניים זמניות למטופל, כדי לאפשר לו להופיע ולתפקד באותה תקופה (בייחוד אם מדובר בשיניים קדמיות). לרוב מבוצעות תותבות נשלפות, אשר לא תמיד נוחות למטופל והוא נאלץ להתאזר בסבלנות עד לחשיפת השתלים וקבלת העבודה הסופית הקבועה.

במקרים רבים, החדרת השתל הדנטלי מלווה בהשתלת עצם כדי לחזק ולשחזר את עצם הלסת שנספגה בגלל דלקות קודמות. לעיתים, הרופא נדרש לשפר ולעבות את הרקמות ע"י השתלת רקמה רכה (השתלת חניכיים). טיפולים אלה דורשים תקופת המתנה שהינה חיונית והכרחית להשלמת הריפוי וקליטת השתל.

יחד עם זאת, מחקרים ארוכי טווח ושיפורים טכנולגיים הובילו לשידרוג שטחי הפנים של המתכת שבדופן השתל, וזאת במטרה לזרז תהליך התחברות עצם – שתל, ובכך לקצר את תקופת ההמתנה של המטופל עם שיניים נשלפות. התוצאות מבטיחות, אך עדיין נותרו מכשולים רבים בייחוד בנושא מניעת תהליכי זיהום סביב השתלים הנקלטים.

תחום השתלים מהווה מקום מרכזי בפעילות מרפאות השיניים וקיים כרגע מירוץ במציאת פיתרון קסם, בו המטופל יוכל לצאת עם שיניים זמניות אך קבועות, מיד לאחר השתלות.

השיטה נקראת "העמסה מיידית" כלומר, מיד לאחר החדרתם, מופעלים השתלים ע"י התקנת מבנים וכתרים זמניים, ללא תקופת המתנה לקליטה. כך נולד המסר השיווקי של "השתלת שיניים ביום אחד", כלומר, באותו יום, הרופא יעקור את השיניים האבודות, יתקין את השתלים ועליהם יבצע מייד גשר זמני במקום תותבת נשלפת.

המחקרים והניסיון המצטבר מוכיחים כי מדובר בשיטה עם הצלחות רבות(בין % 60-80), יחד עם זאת מדובר בשיטה רגישה ובאחוזי הצלחה נמוכים יותר מאשר בשיטה הקונבנציונאלית.

התנאים להשתלת שיניים ביום אחד

1. נפח עצם משמעותי, יש צורך בנפח לגבוה וגם לעובי, תנאי שלא תמיד מתקיים בייחוד אם עוקירים שיניים רבות עקב דלקות, זיהומים וספיגת עצם. כלומר, המטופלים המועמדים להשתלות עצם והרמות רצפת הסינוס אינם מטופלים מתאימים להעמסה מיידית.

2. איכות עצם מתאימה: יש עדיפות לעצם צפופה (שניתן להעריך אותה בצילומי CT).

יש לזכור כי המטופלים המבוגרים יותר שהינם צרכנים גדולים להשתלות, סובלים לרוב מאוסטאופורוזיס (דלילות בצפיפות העצם) ולכן לא תמיד מועמדים מתאימים לשיטת העמסה מיידית.

3. שימוש בשתלים ארוכים באופן מיוחד כדי להשיג יציבות ראשונית מספקת הנדרשת להעמסת השתלים. תנאי זה מהווה מכשול במצבים של חוסר עצם לגבוה.

4. יש המלצה לשימוש בשתלים ייחודיים להעמסה מיידית, שתלים בעלי יכולת עיגון מיידית טובה, (החדרה עם כח התנגדות של השתל עד ל 35 NEWTON, לס"מ לפחות). שטח הפנים המחוספס של הטיטניום יעודד חיבור ביולוגי מהיר יותר עם תאי העצם, אך החיספוס בעצמו עלול להוות פתח להצטברות שלחיידקים וזיהומים עתידיים.

5. העדרות חריקות שיניים (BRUXISM) עומס ומתח על שרירי הלעיסה. חלק ניכר מהציבור, סובל מחריקות (תסמונת שמהווה התווית נגד לשיטת ההעמסה המיידית). להרחבה על חריקת שיניים >>

6. העדרות גורמי סיכון, כמו עישון כבד שהינו מכשול לתהליך קליטת השתל, בגלל הפחתת באספקת הדם או ממחלת הסוכרת הלא מאוזנת, בשל שיבוש בתהליך ריפוי הפצעים.

7. צורך באיזון המנשך ובסגר פה מאוזן (כלומר סגירת הפה) על מנת לפזר את העומס והכוחות בצורה הרמונית ומינימאלית על כל שתל.

8. העמסה מיידית של לסת שלמה עדיפה על העמסה של שתלים בודדים (קשה יותר לאיזון).

9. השילוב של טיפול כירורגי ושיקומי בו זמנית מהווה מכשול, כי לא תמיד הכירורג יכול לבצע עבודה שיקומית מתאימה וההיפך. ביצוע גשר זמני מתאים דורש זמן כדי להשיג תוצאה מדויקת אסתטית טובה, דבר שלא תמיד ניתן לביצוע לאחר טיפול כירורגי ארוך. לכן, לרוב מדובר בפשרה (לעומת עבודה טכנית שנעשית במעבדה ובזמן מתאים).

10. שינוי בהרגלי אכילה. לאחר העמסה מיידית יש צורך בכלכלה רכה לחודש וחצי לפחות.

רשימת המכשולים יכולה להתארך, אבל אם המטופל מתאים ועונה על כל הקריטריונים שהוצגו ומעוניין בהעמסה מיידית, עליו לקחת בחשבון את הכישלונות האפשריים והשלכותיהם לעומת השיטה הקונבנציונאלית.

השתלת שיניים ביום אחד - סיכום:

שיטת "העמסה מיידית" מאפשרת קבלת שיניים זמניות קבועות ביום ההשתלות. היא מהווה אתגר לרופא השיניים ולכירורגים, אך היא דורשת בחירת המקרה והמטופל המתאימים, עפ"י קריטריונים ברורים (CASE SELECTION). שיטה זו רגישה המחייבת ידע, מיומנות, ניסיון ושליטה בתחומים רבים ברפואת השיניים (כירורגיה ושיקום). היא בשום פנים ואופן, לא תוכל להפוך לפעולה שיגרתית ודורשת תהליך למידה והתייחסות לכל מקרה באופן מיוחד.

על המטופלים לבדוק בזהירות פרסומים מפתים ומוגזמים אשר מבטיחים הבטחות לא מבוססות כמו, "השתלת שיניים ביום אחד וללא ניתוח" כי כל החדרת שתל - הינה פעולה כירורגית!

המלצתנו, הינה לשמוע "דעה שנייה" מרופא בעל ניסיון בתחום ההשתלות, אשר מעודכן בטכנולוגיות חדשניות. יש להעדיף שיטות המשתמשות בניווט (שתלים מותקנים בצורה בטוחה ומדויקת יותר בזכות הדמייה ממוחשבת ולזכור כי אין ארוחות חינם! 

מעוניינים להתייעץ איתנו או לקבוע תור לבדיקת היתכנות במרפאתנו בחיפה? התקשרו אלינו ל - 04-8343333 או לחצו כאן, מלאו את הפרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם.