גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
04-8343333

הלבנת שיניים: טיפול אפקטיבי נשמר לאורך זמן

ד"ר קרוליין בלסיאנו
רפואת שיניים משמרת

כתוצאה מגורמים שונים כמו גיל, עישון, היבטים גנטיים, טראומות ומזון, השן עשויה להפוך לצהובה או לכהה. לכן יתכנו מצבים של אי נוחות אסתטית לאנשים רבים. פיגמנטים אשר חודרים לאמייל ומגיעים לדנטין ושם הם נשארים ויוצרים את הצבע הצהוב שאנו רואים.

עם הופעתה של רפואה משמרת והקונספט של שמירה על השיניים במצב הקרוב ביותר למצבם הטבעי, הלבנת שיניים הפכה לאופציה טובה מאוד שמשנה את הצבע של השיניים ומשיגה את המצב המיטבי לשביעות רצון המטופלים. על מנת לבצע הלבנת שיניים בצורה מוצלחת יש להתייחס למספר נושאים:

איזה טיפול הכי טוב? הלבנת שיניים בבית או במרפאה?  

שניהם יעילים במידה שווה. תלוי מה הכי מתאים למטופל באופן אישי. לדוגמה, למטופלים עם צוואר שיניים באזור בוקאלית, מומלץ לבצע את הלבנה במרפאה, זה מאפשר להוסיף מגן באזורים צווארי וגם בחניכיים. מצד שני, למטופלים שלא ממהרים, משתפים פעולה או שקיימת רגישות רבה בשיניים, מומלץ לעשות את הטיפול הביתי שהריכוז החומר המלבין נמוך יותר.

הטכניקה: כדי לדעת כיצד פועלת הלבנת שיניים, יש להבין שמדובר בתגובה כימית: ג'ל ההלבנה, המבוסס על (hydrogen peroxide or carbamide peroxide), חודר לשכבת הדנטין עם יכולת לנטרל את מולקולות הפיגמנט של הדנטין. ההבדל בין הטיפול הביתי למרפאה הוא ריכוז החומר המלבין  של הג'ל להלבנה. 

* חשוב לדעת: שהחומר הפעיל שגורם להלבנת שיניים לא משפיע על הצבע של סתימות וכתרים ושיחזור שיניים עם קומפוזיט מומלץ רק אחרי שבועיים של סוף הטיפול.

הלבנת שיניים במרפאה

(Carbamide peroxide (30%-37%

או (Hydrogen Peroxide (20-38%

ריכוז החומר המלבין גבוה יותר ולכן נדרש בידוד מוקפד של אזור החניכיים על מנת להגן עליו. תהליך זה נמשך בין 45 דקות לשעה ויש צורך לחזור עליו במרווח של 7 עד 10 ימים, סך הכל 3 מפגשים.

הלבנת שיניים בבית

Carbamide Peroxide (20-22%)

3 עד 4 שעות / שימוש לילה

(עד 10%) Hydrogen Peroxide  - 30 עד 50 דקות / שימוש בוקר 

ריכוז החומר המלבין נמוך יותר ומבוצע בעזרת סד רך שקוף לשימוש אישי. טיפול זה אמור להימשך שבועיים עד ארבע שבועות עם ביקורות שבועיות.

 

במקרה של רגישות. מה לעשות?

- מומלץ להשתמש במשכך כאבים נגד רגישות, שבועיים לפני ובמהלך הטיפול 3%+ פלואור 0,25%KNO3

- מרווחים ארוכים בין מריחת ג'ל לטיפול ביתי או טיפול גם במרפאה.

הלבנת שיניים אינה מותרת מתחת לגיל 17, לנשים בהריון ומניקות, כאשר ישנה רגישות גבוהה בשיניים, שיניים אפורות ולמעשנים.

מקרה קליני

מטופלת, בת 40, הגיעה אליי אחרי ניתוח חניכיים והתלוננה לגבי צבע השיניים שלה.

בוצעה בדיקה מקיפה בשיניים (נוכחות עששות, סתימות, כתרים וצוואר בוקליט) ובדיקת בריאות החניכיים. (חשוב לזכור כי לפני שמתחילים הלבנת שיניים, החניכיים חייבות להיות בריאות וללא נוכחות של עששת).

המטופלת אובחנה עם צוואר בשיניים עליונות קדמיות, כתרים בשיניים אחוריות אבל חניכיים בריאות. במקרה זה היה מומלץ לבצע  הלבנת שיניים במרפאה ולקחת את האופציה שתהיה רגישות קלה בשיניים למען התוצאה הטובה ביותר.

לפני שמניחים את הג'ל על השיניים, חשוב לעשות ניקוי עם פומס ולייבש את אזורים המיועדים לעבור הלבנה. הלבנה בוצעה באמצעות Hydrogen Peroxide 38% אחוז.

מריחת שכבת ג'ל על השן במשך 45 דקות (החלפת הג'ל כל 15 דקות) עם מגן על החניכיים ובצוואר השיניים. 

אחרי שלושה מפגשים, קיבלנו תוצאה מצוינת כאשר המטופלת מרוצה מאוד. אחרי שבועיים נעשה כיסוי עם סתימה לבנה באזור של השורשים.