גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
04-8343333

נסיגת חניכיים ומיקרוכירוגיה

מהי נסיגת חניכיים?

נסיגת חניכיים-פרט אסתטי בקו החיוך המלווה בחשיפת שורשים
נסיגת חניכיים מלווה בחשיפת השורש, מתפתחת כתוצאה מהברשה אגרסיבית (מברשת קשה מדי, שיטת צחצוח לא מתאימה ותדירות צחצוח גבוה) או בגלל מבנה חניכיים עדין. בעקבות נסיגה תיתכן התפתחות רגישות לקור וחום, עששת בצוואר השורש ובעיקר פגם אסתטי.
תופעה זו, להבדיל מדלקת חניכיים, אינה זיהומית, אך מחלישה את מנגנון האחיזה של השן בלסת, ולכן דורשת טיפול. הטיפול הינו " השתלת רקמה רכה" או " השתלת חניכיים".

מהי השתלת חניכיים?

השתלת חניכיים כרוכה בפרוצדורה כירורגית עדינה המתקנת ומשפרת את מבנה החניכיים וכך עוצרת את תהליך הנסיגה. המטרה העיקרית של ההשתלה היא לבנות רצועת חניכיים צמודות מעבר לאזור הנסיגה וכך למנוע את התקדמותה. במקרים מסוימים ניתן לכסות את הנסיגה במהלך השתלת החניכיים. 

המחשה לנסיגת חניכיים והשתלת חניכיים

תהליך ביצוע השתלת חניכיים

במרבית המקרים, הרקמה הרכה נלקחת מפיו של המטופל במהלך ניתוח, המצריך הרדמה מקומית בלבד. במקרים מסוימים, הרופא יחליט אם להשתמש בשתל חניכיים מ"בנק הרקמות", במקום מפיו של המטופל. לאחר תפירת שתל החניכיים סביב הנסיגה, תונח תחבושת פריודונטלית למספר ימים, עד השלמת הריפוי.

התערבות זו אינה כואבת, מלבד אי נוחות של מספר ימים, לאחר הטיפול. האזור ממנו נלקח השתל, נרפא לחלוטין לאחר שבועיים עד שלושה שבועות ללא השארת סימן. לאחר הוצאת התפרים, יש חשיבות רבה לשיטת הברשה נכונה, והמטופל יקבל תדרוך על כך מצוות השינניות.

מהי תועלת השתלת החניכיים?

השתלת החניכיים היא פרוצדורה כירורגית עדינה הדורשת דיוק, מיומנות וניסיון. הרופאים במרפאה עברו הכשרה מתאימה ובמהלך ביצוע ההשתלה נעשה שימוש במיקרוסקופ המאפשר העלאת רמת הדיוק בניתוח עדין ומורכב מסוג זה. המיקרוסקופ מאפשר הגדלה פי 24 ומשפר בצורה דרמטית את התוצאות האסתטיות. בנוסף, נעזרים במשקפי הגדלה להגברת הדיוק ולקבלת תוצאות מושלמות. ההשתלה משחזרת חניכיים צמודים, עוצרת את תהליך התקדמות נסיגת החניכיים על ידי בניית "קו הגנה" לרקמות הפריודונטליות וכך מונעת ספיגת עצם עתידית. היא מפחיתה רגישות בצוואר השורש ומשפרת פגמים אסתטיים ב"קו החיוך".

60 שניות על נסיגת והשתלת חניכיים:

מיקרוכירורגיה

עד היום

בכירורגיה רגילה (מאקרוכירורגיה) ידיו של המנתח פועלות על פי המידע המתקבל מעיניו. מגבלות כירורגיה זאת – הן מגבלות העיניים ולא מגבלות הידיים, כלומר היכולת המוטורית והביצועית של הרופא תלויה באינפורמציה הזמינה לו ויכולת זו משתפרת עם הגדלת שדה הראייה. כאשר המידע לא מספיק, הטכניקה הכירורגית פוחתת, לעיתים הינה טראומתית וכואבת יותר ומתבטאת בריפוי ותוצאות אסתטיות בינוניות.

מדוע מיקרוכירורגיה?

השימוש במיקרוכירורגיה מאפשר שיפור בטכניקה הכירורגית בזכות הגדלה הנעשת באמצעות מיקרוסקופ. בעזרת המיקרוכירורגיה התאורה גדלה, שדה הראייה מתחדד, ולכן, היכולת הביצועית של המנתח והדיוק בטכניקה משתפר.

קיימים יתרונות רבים לשימוש במיקרוכירורגיה:

  • ביצוע ניתוחים פחות פולשניים
  • אספקת הדם עשירה יותר וגורמת ריפוי מהיר יותר
  • הפחתת הטראומה והכאבים
  • תוצאות אסתטיות מוצלחות

 

באלו טיפולים ניתן להשתמש במיקרוסקופ?

ניתן להשתמש במיקרוסקופ ככלי עזר במספר התערבויות/ ניתוחים:

  • במהלך ניתוח חניכיים, ולצורך ניקויים עמוקים והקצעות שורשים
  • בהשתלות חניכיים
  • בכירורגיה לא פולשנית, Mis) Minimal Invasive Surgery)
  • בהרמת ריצפת הסינוס
  • לכל סוגי התפירה בכירורגיה עדינה

 

סיכום:

המיקרוסקופ פתח אופקים חדשים בתחום הפריודונטיה והפך להיות כלי כירורגי הכרחי במרפאהה מודרנית ומתקדמת. מרפאתנו מצויידת במכשיר מיקרוסקופ (אחד החדישים בעולם) והרופאים במרפאה עברו הכשרה מתאימה בארה"ב.

 

60 שניות על מיקרוכירורגיה:ד"ר דהן מדבר בהרחבה על מיקרוכירורגיה בתוכנית "לחיות טוב" בערוץ 2:

אולי יעניין אתכם:

 כל מה שכדאי לדעת על טיפולי שיניים אסתטיים בעידן החדש >>