גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
04-8343333

מדוע חשוב ללכת למומחה חניכיים

בריאות הפה והשיניים שלנו לא תמיד נמצאים בראש סדר העדיפויות שלנו, לעיתים זה קורה כתוצאה מתוך חוסר מודעות או עצלנות, אך זוהי טעות שרובנו עושים. ההשלכות של טעות זו עלולות לעלות לנו בהרבה כאבים, הפסד כספי לא קטן לתיקון הנזק אצל רופא השיניים ואיכות חיינו תצנח באופן משמעותי במידה ונאבד שיניים ולא נוכל לאכול.

רבים מאיתנו לא שמעו מעולם על רופא מומחה לחניכיים, מכיוון שכשאנחנו חושבים על בריאות הפה לרוב אנו מתמקדים בחשיבות צחצוח השיניים ובהפחתת מאכלים ומשקאות המזיקים לשיניים.

דלקות ומחלות חניכיים נפוצות מאוד ורובנו סבלנו מהן או נסבול מהן בעתיד. הן נוצרות בעקבות זיהום שמקורו בחיידקים וגורמות לפגיעה והרס של הרקמה שמסביב לשיניים. היחלשות הרקמה שעוטפת את השן עלולה להתדרדר ולהגיע עד למצב של נשירתה, כך שחשוב לתת תשומת לב לנושא זה.

ממחקרים שונים עולה כי כ-30% מהאוכלוסיה סובלים מדלקות ומחלות חניכיים וככל שאנו מתבגרים אחוז הסובלים מדלקות ומחלות חניכיים רק הולך ועולה. מכיוון שהתסמינים לא תמיד ברורים או שלא קיימים כאבים במהלך התפתחות והחרפת המחלה, בפעמים רבות האבחון שלה מתבצע רק בשלב מאוחר ומתקדם כאשר המצב חמור ואנו מופנים לרופא מומחה לחניכיים. 

מה גורם לדלקות ולמחלות חניכיים?

הצטברות של חיידקים בחיבור שבין החניכיים לשיניים גורמים להיחלשות ברקמה העוטפת את השן ובמשך הזמן נוצרים כיסים בחניכיים שבהם מצטברות שאריות מזון, אבנית ומוגלה. גם בשלב מתקדם של המחלה לא תמיד יופיעו כאבים אצל הסובל ממנה.

בשלבים המוקדמים של דלקת החניכיים ניתן לזהות תסמינים כגון: דימום מהחניכיים בעת צחצוח או אכילה, טעם רע וריח רע מהפה. כדי לטפל כראוי בדלקת בשלביה המוקדמים מומלץ ללכת למומחה לחניכיים שימליץ לכם על הטיפול המתאים למצבכם. בנוסף, מומלץ לשמור על הגיינת פה גבוהה, צחצוח שיניים נכון, העברת חוט דנטלי וביקור קבוע אצל שיננית להסרת אבנית מדי כל כמה חודשים.

עישון ושתיית משקאות ממותקים ידועים כגורמים המזרזים התפתחות מחלות חניכיים וקיים גם פרמטר תורשתי. אם בקרב בני משפחתכם הקרובים (הורים, אחים) קיימת היסטוריה של מחלות חניכיים, קיים סיכוי גבוה כי גם אצלכם תתפתח המחלה. מידע מורחב אודות מחלות חניכיים>>

למה כדאי ללכת למומחה לחניכיים?

במידה ואתם סובלים מתסמינים שונים של דלקת חניכיים, או שקיבלתם הפניה מרופא השיניים או השיננית שלכם – כדאי ללכת לפני שמצב בריאות הפה שלכם יתדרדר ואיכות החיים תיפגע.

מומחה לחניכיים יאבחן את מצב בריאות החניכיים שלכם, ימליץ על שיטת טיפול מתאימה, יסלק אבנית מקו החניכיים ויעבוד על שיפור הגיינת הפה של המטופל. במקרים של דלקת תירשם אנטיביוטיקה מתאימה עד לריפוי הזיהום ובמקרים חמורים יותר ניתן לטפל בשיטות טיפול שונות ומתקדמות הכוללות ניתוחים או שימוש בליזר לריפוי הדלקת.

קשה מאוד לצפות את קצב מהירות התפתחות דלקות ומחלות חניכיים ובפעמים רבות לא מופיעים תסמינים ברורים או כאבים. כמו כן, קצב התקדמות המחלה משתנה מאדם לאדם ועלול אף להאיץ בעקבות שינויים שונים (גיל, תזונה, הריון ועוד), לכן חשוב מאוד לטפל בבעיות חניכיים במהירות ובצורה מקצועית.