גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
04-8343333

מכשיר לייזר לכירורגיה אורלית (ERBIUM YAG)

מכשיר לייזר לכירורגיה אורלית (ERBIUM YAG)

מכשירי הלייזר אינם חדשים בתחום הרפואה ודיסציפלינות אחרות כמו: דרמטולוגיה, כירורגיית עיניים, כירורגיה פלסטית ואורתופדית, כבר משתמשות בהם באופן רוטיני.
הכרות רפואת השיניים עם מכשירי הלייזר נעשתה לפני עשרות שנים כאשר מקור האנרגיה היה מ- Diode או מגז CO2, עם אורכי גל שונים. יכולתם של מכשירים אלה מתמקדת ברקמות הרכות בלבד.
לא תמיד הייתה שליטה מלאה בהתפשטות הקרן לרקמות הסמוכות, ומכאן החשש בקרב הרופאים לגרום לנזקים, ובנוסף ההתוויות המעטות ברפואת שיניים ובכירורגית הפה לא עודדו את השימוש בלייזרים האלה.

ד"ר ברנרד דהן מתארח אצל פרופ' קראסו

60 שניות על לייזר לכירורגיה אוראלית

כאחד שקיבל הכשרה כירורגית קלאסית, לא היה קל להשתחרר מפרדיגמות שבהן לא היה הרבה מקום לטיפול בעזרת הלייזר.
מכשיר הלייזר Er Yag זוכה מזה שנים, לחשיפה במחקרים ובמאמרים רבים, המביאים הוכחות מדעיות ביעילותו בטיפול במחלת החניכיים בשל יכולתו לגרום ל"דקונטמינציה״, כלומר, חיטוי מוחלט בתוך הכיסים הפריודונטליים, ולאחר עקירות שיניים מזוהמות. כמו פסל המכוון את זווית כליו ועוצמת עבודתו על יצירתו, כך בידי הרופא לשנות  הכיוון, עוצמת האנרגיה והתדירות בקרן. ניתן גם להשתמש בו לעיצוב העצם בכירורגיית הלסתות ובהשתלות עצם. בנוסף, קיימת האפשרות להרחיב את השימוש ברפואת שיניים לצורך טיפול בעששת.

 

מיקרוכירורגיה וכירורגיית לייזר: טכנולוגיות הפועלות בסינרגיה.
דר' ברנרד דהן טוקיו, יפן. 04/2017

ולבסוף, יתכן והדבר העיקרי, בטיפול הפריאימפלנטיטיס (דלקת חניכיים סביב השתלים), קרן הלייזר מסוגלת לנקות את שטח הפנים של השתלים המזוהמים ובכך מאפשרת ריפוי הרקמות סביב השתלים.
כך גילינו את עולם המופלא של הלייזר. מעט הניסיון שרכשתי בתחום הכירורגי, חשף אותי אישית לחוויה טיפולית, בה יכולת כיוון העוצמה, תדירות, אנרגיה, זווית וקוטר הקרן מאפשרים מגוון כמעט אינסופי של דקויות באקט הכירורגי.
השילוב בין דיוק מוגבר, יחד עם התייחסות זעירה לרקמות הסמוכות, הופך את מכשיר הלייזר לכלי בעל חשיבות רבה בכירורגיה המודרנית.