גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
04-8343333

האויב הבלתי נראה

האוייב הבלתי נראה והידיד הבלתי ידוע

האויב הבלתי נראה:

מחלת החניכיים הינה מחלה כרונית דלקתית-זיהומית הפוגעת ברוב האוכלוסיה במהלך השנים ואחראית לאובדן השיניים. הגורם המרכזי למחלה הוא הרכב  של מיליארדי חיידקים, הנקרא ״רובד חיידקים״ (פלאק) המוביל להרס הרקמות התומכות בשן (רקמת חיבור, עצם הלסת, סיבים הקושרים את השן ללסת..), עד לנשירת השיניים.

כמה נתונים:

  • מחלת חניכיים או פריודונטיטיס הינה הסיבה העיקרית לנשירת השיניים.
  • יותר מ 70% מהעקירות המתבצעות במרפאות שיניים נובעות ממחלת חניכיים.
  • שלושה מתוך ארבעה אנשים סובלים מדלקת חניכיים כלשהי.
  • נתון מדאיג במיוחד אצל מתבגרים: 80%-90% מהצעירים מראים סימני דלקת חניכיים או דימום.


החיידקים הינם האחראים העיקרים להתפתחות מחלת החניכיים, אך ידוע כי קיימים גורמי סיכון נוספים כמו עישון כבד, שינויים הורמונאליים, דחק, מצב נפשי וגורם שאינו בשליטה- גנטיקה. מעבר לאובדן שיניים, הוכח כיום כי, מחלות חניכיים מעורבת עם הבריאות הכללית.

מחקרים רבים מראים שבנוכחות מחלה פריודונטלית יתכן מעבר חיידקים ורעלים מחלל הפה דרך זרם הדם לאיברים, דבר המסייע בהתפתחות מחלות סיסטמיות כמו מחלת הסוכרת, מחלות לב וקרדיווסקולאריות, מחלות מערכתיות, סיבוכי הריון, מחלות נשימתיות ולאחרונה התגלה כי מחלת החניכיים מעורבת עם שבץ מוחי ומחלת אלצהיימר.

למרות זאת, אין עדיין מספיק מודעות על מחלת החניכיים ועל השפעתה על הבריאות הכללית. אנשים רבים מאמינים כי, איבוד שיניים הינו תהליך טבעי ופיזיולוגי המתרחש בגיל מתקדם כתוצאה מהזדקנות.

אחת הסיבות לחוסר מודעות היא שמחלת חניכיים אינה מלווה בכאב שמעורר צורך בטיפול מיידי אצל רופא השיניים. מטופלים רבים שלא נוהגים לבצע בדיקות תקופתיות אצל רופא השיניים, עלולים לגלות בצורה אקראית כי הם סובלים ממחלת חניכיים מתקדמת ולעתים מאוחר מידי כדי להציל את שיניהם.

הידיד הבלתי ידוע:

הפריודונט, הידוע כ״מומחה לחניכיים״ עוסק באחד התחומים החשובים ביותר ברפואת שיניים אך פחות מוכר לציבור הרחב. מדובר בהתמחות של רפואת שיניים העוסקת במנגנוני התמיכה של השיניים. הפריודונט עבר הכשרה ומיומן לתת מענה רפואי בשלושה תחומים: 

א - מניעה, אבחון, גילוי מוקדם וטיפול במחלת חניכיים, כלומר, "רפואת חניכיים".
ב - טיפולים פלסטיים כירורגיים בקוו החיוך למטרה אסתטית כמו טיפול בנסיגת חניכיים וחשיפת שורשים ומילוי פגמים שנוצרו בעקבות עקירות שיניים.
ג - הכשרה מקיפה להתקנת שתלים דנטליים ולשחזור הלסתות ע״י השתלות עצם.

קיימים כיום כ- 100 פריודונטים (מומחים למחלות חניכיים) בלבד בארץ. מספר זה מבטא את חומרת התופעה והוא משקף את אי מודעות הציבור. אם חלק גדול מהאוכלוסיה היה ער לסכנת מחלת החניכיים, היה נבדק ודורש טיפול, מספר הפריודונטים בארץ היה מכפיל או משלש את עצמו.

רופאי השיניים הכללים והשינניות הינם הקו הראשון בגילוי מוקדם, ובטיפול מונע במחלת החניכיים. הם גם אחראים  להחדרת המודעות למטופלים ובמתן טיפולים בסיסים ראשונים במרפאתם, כי לא כל מקרה מחייב הגעה למומחה.

אני מאמין כי האיגוד לפריודונטיה בארץ, שבו אני חבר, חייב להתארגן לקראת יציאה לקמפיין ענק על מנת להציג לציבור את סכנות מחלות החניכיים והשלכתן על הבריאות הכללית. אנו, כפרידונטים, נלחמים כנגד תופעה או טרנד שכבש את המדינה בתפיסה כי שתלים דנטאליים יכולים להחליף ולתת מענה במקום המשנן הטבעי, דבר שהוא לא נכון בריאותית, אסתטית ומבחינת איכות חיים. יש להשאיר את השתלים למקרים בהם, אין ברירה.

הקריאה והפנייה שלי מכוונת אל הציבור

אל תחכו, ובקשו בדיקת חניכיים מרופא השיניים. אל תהססו לפנות למומחה לרפואת חניכיים, אל תחכו להרגיש סימנים, כי הם יגיעו מאוחר מדי.

ניתן למנוע את אובדן השיניים. ניתן לבצע טיפולים קלים בתחילת המחלה, לרפא את המחלה וגם לשמור על התוצאות לטווח הארוך.

על הציבור "לקחת את עצמו לא בידיים, אלא, בשיניים". כמו סיסמא פוליטית, אנו רוצים "עם עם שיניים"!


ד״ר ברנרד דהן